Świecki Zakon Karmelitów Bosych

Świecki Zakon Karmelitów Bosych (w skrócie OCDS - Ordo Saecularis Carmelitarum Discalceatorum) jest integralną częścią Zakonu Karmelitów Bosych (OCD), który obejmuje go opieką duchową i prawną.
Jego członkowie uczestniczą w tym samym charyzmacie i duchowości, zachowując jednak wyraźną tożsamość świecką. Żyją w świecie, aby go przemieniać od wewnątrz – w swoich rodzinach, miejscu pracy, nauki i wszędzie tam, gdzie zostali posłani. Starają się nieść pomoc drugiemu człowiekowi – w miejscu zamieszkania i pracy – zwłaszcza na drogach rozwoju modlitwy kontemplacyjnej, zgodnie z nauką Świętych Karmelu: Teresy od Jezusa, Jana od Krzyża i Teresy od Dzieciątka Jezus.
Członkiem OCDS może zostać osoba stanu wolnego jak i żyjąca w małżeństwie. Konieczne jest życie sakramentalne, chęć naśladowania Maryi i Jej życia oddanego Bogu oraz umiłowanie modlitwy medytacyjnej.
Wstąpienie do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych wiąże się z przyjęciem dodatkowych obowiązków: noszenia szkaplerza, odmawiania Liturgii Godzin (Jutrzni i Nieszporów; w miarę możliwości odmawiają również Kompletę) oraz codziennej medytacji, na którą członkowie przeznaczają czas w wymiarze indywidualnych możliwości.
Formacja trwa 5 lat. W jej trakcie kandydat otrzymuje wprowadzenie do medytacji i liturgii, poznaje historię Karmelu i doktrynę Świętych Doktorów Zakonu. Przed przyjęciem do Świeckiego Zakonu konieczny jest przynajmniej półroczny okres kontaktu kandydata ze wspólnotą w celu poznania istoty, ducha, sposobu życia oraz posługi apostolskiej w Kościele a także rozeznania własnego powołania. Przyjęcie dokonuje się zgodnie z Rytuałem Świeckiego Zakonu. Pierwszy etap formacji trwa 2 lata i kończy się złożeniem przyrzeczeń i włączeniem do Świeckiego Zakonu. Drugi etap formacji trwa 3 lata i kończy się złożeniem przyrzeczeń (definitywnych) w duchu rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz ośmiu błogosławieństw. Formacja ciągła prowadzona jest przez całe życie.
Raz w miesiącu (oprócz lipca i sierpnia) można uczestniczyć w Studium Karmelitańskim i dniu skupienia w Katowicach-Wełnowcu, na którym wygłaszane są konferencje przez Ojca dra Łukasza Kasperka OCD i świeckich członków zakonu.
W naszej parafii spotkania tutejszej wspólnoty odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 15.00 w kościele i rozpoczynają się Koronką do Miłosierdzia Bożego, modlitwami do Świętych Patronów Karmelu, modlitwą myślną – rozważaniami Słowa Bożego i modlitwą brewiarzową – Nieszporami. Można spotkać się też z członkami Świeckiego Zakonu w każdą środę po porannej Mszy Świętej na modlitwie Liturgii Godzin – Jutrzni.
W Bieruniu Nowym Świecki Karmel istnieje od 1925 roku. Obecnie liczy 31 członków. Jego opiekunem jest Ojciec Andrzej Gbur OCD z Krakowa.
Do życia duchowością karmelitańską w świecie i wstąpienia w nasze szeregi chętnych serdecznie zapraszamy !
Więcej informacji można uzyskać pod numeami telefonów:
 032 216 39 57
 032 216 27 30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.  Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.

Mt (11,28-30)